Bliźnięta

Wiele kobiet z niecierpliwością oczekuje momentu, kiedy zajdzie w ciąże. Kiedy test ciążowy pokaże pozytywny wynik i lekarz ginekolog na podstawie badania USG potwierdzi odmienny stan, nie pozostaje nic innego jak tylko się cieszyć i tą nowiną podzielić z bliskimi.

Radość jest jeszcze większa, kiedy okazuje się, że to ciąża bliźniacza. W ciąży mnogiej dolegliwości charakterystyczne dla I trymestru mogą być bardziej dokuczliwe niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Jeszcze zanim kobieta uda się do ginekologa może podejrzewać, że jest w ciąży bliźniaczej, jeśli mdłości i wymioty są bardzo intensywne, brzuch w pierwszych tygodniach jest dość duży, ruchy płodu są intensywne i jednocześnie odczuwane w dwóch miejscach. Ciężarna, która urodzi dwójkę dzieci, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży skarży się na wiele więcej dolegliwości oraz dyskomfort w porównaniu z kobietą, która ma urodzić tylko jedno dziecko.

Zwykło się mówić, że ciąża mnoga to podwójne obciążenie dla organizmu matki, ale również podwójna dawka szczęścia. Im bliżej terminu porodu, tym ciężarna może mieć większe problemy ze spożywaniem posiłków oraz oddychaniem.

Płody bowiem zajmują coraz więcej miejsca i zaczynają stopniowo uciskać żołądek oraz przeponę. W ciąży bliźniaczej również wrasta ryzyko wystąpienia żylaków oraz silnej anemii.

Ciąża mnoga związana jest z o wiele większym ryzykiem i prawdopodobieństwem wystąpienia komplikacji, niż ma to miejsce w przypadku ciąży pojedynczej. Dlatego też wybierając ginekologa prowadzące ciąże, kobieta powinna zdecydować się na tego, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu tych mnogich ciąż.

Najlepiej, aby ginekolog-położnik był pracownikiem szpitala, w którym zamierzamy rodzić. Co istotne, w ciąży mnogiej często koniecznością okazuje się hospitalizacja ciężarnej i w takiej sytuacji najlepiej jest być pod opieką tego samego specjalisty.

diety www.2012gniewojca.pl