Co to jest ortopedia?

Ortopedyczne problemy niestety prędzej czy później przytrafią się każdemu z nas. Wtedy czekają nas długie miesiące oczekiwania na wizytę u ortopedy, jeśli zdecydujemy się zrobić to na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, lub zapłacimy około stu złotych za wizytę prywatną. Na początek warto się zastanowić – co to jest ortopedia i jakimi kwestiami się zajmuje? Przede wszystkim, ortopedia to jeden z licznych działów medycyny.

Z tym, że ten konkretny dział zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem urazów, jak i chorób zwiazanych z narządzami ruchu. Zaliczamy do tego grona chociażby uszkodzenia poszczególnych mięśni czy szkieletu. Kiedy w Polsce lekarz może rozpocząć praktykę ortopedyczną? Dopiero wtedy, gdy odbędzie staż już po otrzymaniu dyplomu lekarskiego.

Nazwiskami, które powinny być kojarzone z rozwojem ortopedii w naszym kraju to chociażby Adam Gruca, Adolf Wojciechowski i Ireneusz Wojciechowski. Miastem, w którym powstała pierwsza klinika ortopedyczna w Polsce, to wielkopolski Poznań. Było to w roku 1923.

https://www.ottobock.pl/wozki-inwalidzkie/produkty-od-a-do-z/sprzet-rehabilitacyjny-dla-dzieci/ https://piotrkrawczuk.pl/lp/rekonstrukcja-acl-poznan