Czy lasery na evencie są bezpieczne

Pokazy laserowe to jedne z najbardziej spektakularnych widowisk na eventach. Współcześnie ich organizacją zajmują się zarówno duże firmy eventowe, ale i indywidualni artyści. Trzeba w istocie zaznaczyć, że lasery pomimo banału – są formą artystyczną. Dziś całe show skrada serca widowni, a wszystko dzięki doznaniom wizualnym. Pokaz laserów ma za zadanie zelektryzować widownię.

Dzięki niecodziennemu widowiskowi, ludzie się jednoczą i wspólnie przeżywają oferowane przedstawienie. Świetnie nadaje się więc to dla wszystkich, którzy myślą o imprezach integracyjnych. Lasery mogą być przekazane w różnych aranżacjach. Jednym z najświeższych pomysłów jest użycie atrakcyjnych budynków do pokazu, które ze światłami lasera stają się dużo bardziej atrakcyjne. Kolejnym pomysłem jest połączenie laserów z doznaniami słuchowymi – czyli muzyką.

Często w tym pomyśle wykorzystuje się zespół, a emitowane dźwięki współgrają z zaprojektowanym wcześniej widowiskiem laserów. Bardzo popularne stało się także wzbogacanie show takimi elementami jak: dym, mgła, efekty wodne. Wiadomo już, że lasery na evencie są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się je wykorzystać. Co jednak z ich bezpieczeństwem? W końcu laser sam w sobie, nawet ten o najmniejszych gabarytach, może wywołać duże niebezpieczeństwo. Często słyszało się o oślepieniu drugiego człowieka lub nawet zagrożenia spowodowania katastrofy lotniczej.

Jak to się ma to profesjonalnych pokazów?

  • Po pierwsze laserowe show musi być kontrolowane przez osobę, która ma o tym pojęcie. Jeśli jest inaczej – istnieje podejrzenie o tym, że nie wie, jakich warunków musi dotrzymać. Bezpieczeństwo na takim wydarzeniu dotyczy przede wszystkim kierowania światła w stronę tłumu – moc tak skoncentrowanego lasera nie może przekraczać 5mW. W tworzeniu widowiska, projektant musi wziąć pod uwagę strefy bezpieczne, czyli miejsca, w których nadmiar ewentualnej energii trzeba i można rozładować;
  • Po drugie system laseru obsługiwany może być jedynie przez osobę uprawnioną. Oznacza to, że nie może znaleźć się w zasięgu panelu ktoś niepowołany;
  • Pojedyncze promienie laserów zawsze są kierowane najmniej 3m nad ziemią, czyli nigdy w człowieka;
  • Każdy laser ma indywidualną instrukcję, z której może korzystać osoba emitująca dany pokaz.

Show laserowe jest więc bezpieczne, pod warunkiem, że wykonywane przez osobę uprawnioną i wyszkoloną.

http://www.tophifi.pl/glosniki/soundbary/yamaha-yas-103.html Sprzęt stereo www.bicykl.kolobrzeg.pl