Jak dbać o siebie po porodzie?

Każdy poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Osłabienie, burza hormonalna oraz bóle odczuwane w całym ciele niestety są nieuniknione. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, jak można zminimalizować dyskomfort i w miarę szybko wrócić do sprawności fizycznej sprzed ciąży.

Kobiety w okresie połogu powinny się ruszać, być aktywne fizyczne na takim poziomie, jaki zaleci lekarz biorąc pod uwagę ogólny stan pacjentki i to jak przebiegał poród. Aktywność fizyczna wzmacnia organizm oraz osłabione mięśnie. Oczywiście zaraz po porodzie nie trzeba się zapisywać na siłownię czy intensywną gimnastykę.

Wystarczy chociażby każdego dnia stopniowo wydłużać czas spędzany na spacerze z dzieckiem. Już nawet wolny, ale regularny chód może przynieść pozytywne skutki. Nieuniknione jest, aby w ciąży nie nabrać kilku, a częściej nawet kilkunastu kilogramów.

Po porodzie skóra w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa się rozrosła będzie znacznie rozciągnięta. Zatem warto zacząć stosować kosmetyki – kremy, żele lub balsamy pomagające zwalczyć cellulit oraz rozstępy. Ciąża ma również ogromny wpływ na urodę.

Wysoki poziom hormonów może negatywnie odbić się na stanie cery, włosów i paznokci. Na twarzy mogą bowiem się pojawić nieestetyczne krostki, włosy zacząć wypadać i nadmiernie się przetłuszczać, a paznokcie pękać i rozdwajać się. Taki stan może trwać nawet pół roku i nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i dostarczać organizmowi witamin – A i B oraz mikroelementów takich jak magnez, cynk, krzem, które mają zbawienny wpływ na urodę.

alergicznie.net.pl