Kask ochronny – element BHP wymagany w wielu branżach

Wszelkie elementy wymagane przez BHP są zapisane z Kodeksie Pracy i w przepisach BHP. Jest to bardzo ważna dziedzina, której nie można nigdy pomijać. Zwłaszcza w tych szczególnych branżach, gdzie pracownicy wyraźnie narażeni są na niebezpieczeństwo.

Przestrzeganie takich zasad i informowanie swoich pracowników jak najbardziej leży w rękach pracodawcy. To on jest osobą odpowiedzialną za zapewnienie wszelkich elementów ochronnych, czy ostrzegawczych. Warto pamiętać, że to bardzo ważna funkcja.

W momencie, gdy w zakładzie pracy, czy na placu budowy dochodzi do wypadku – w pierwszej kolejności analizuje się, czy przepisy BHP zostały spełnione i czy pracownik stosował się do zaleceń. Jeżeli chodzi o te szczególne branże – wszystkie wymagają noszenia kasków. Jest to bardzo ważne i nieuniknione.

Kask ma za zadanie przede wszystkim chronić delikatną głowę przed urazami (w momencie, gdy coś spadnie, gdy się uderzymy). Kaski są też dodatkowym elementem wizerunkowym, a raczej informacyjnym, ponieważ dzięki noszonym kolorom można dowiedzieć się kto kim jest na budowie. Przykładowo białe kaski są zarezerwowane dla najwyższych stanowisk, czyli wszelkim inżynierom, kierownikom budowy i inspektorom.

Czerwone kaski spełniają podobną funkcję do niebieskich, z tymże jest mała różnica. Pierwsze noszą pracownicy, a drugie przyszli pracownicy, czyli osoby odbywające staż, a czasami goście. Niebieskie kaski są zarezerwowane dla pracowników, którzy wykonują dość szczególne prace, np.

w niebezpiecznych, dużych maszynach jako operatorzy lub na znacznych wysokościach. Czarne kaski są znakiem rozpoznawczych dla projektantów, zaś zielone to wizytówka osób, które przychodzą z inspekcji BHP.

http://swiatbhp.com.pl www.mjm.pl Ochrona głowy