Noworodek – pierwsze godziny życia
Kiedy kobieta urodziła bez konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia i poród odbył się bez żadnych komplikacji, matka już po kilku minutach może przytulić swoje dziecko. Wcześniej jednak noworodek musi zostać dokładnie przebadany, zważony i zmierzony przez lekarza oraz umyty przez pielęgniarkę. Kiedy już dziecko zostanie położone obok matki, po pewnym czasie zacznie wysuwać język, co będzie znakiem, że przyszedł czas na pierwsze karmienie piersią.
Wiele kobiet dość mocno stresuje się tym, że ich gruczoły mleczne nie wytwarzają zbyt dużo pokarmów i tym samym obawiają się, że nie będą w stanie nakarmić dziecka. Jednak organizm kobiety musi przystosować się do nowej sytuacji i po pewnym czasie gruczoły zaczną wytwarzać odpowiednią ilość mleka. W pierwszych godzinach życia noworodek nie potrzebuje zbyt dużo pokarmu.
Jeśli było karmienie to nieuniknione, że po kilku godzinach pojawi się stolec. Kobiety, które mają za sobą dopiero pierwszy poród, często są zaniepokojone zielonkawobrunatnym kolorem stolca, który na dodatek jest dość rzadki. Jednak nie ma powodów do obaw, gdyż jest to naturalne, a z czasem barwa stolca i gęstość będzie unormowana.
Co istotne noworodek będzie się wypróżniał podczas karmienia, gdyż skurcze żołądka i jelit nie są jeszcze w pełni unormowane. W kilka godzin po porodzie u mamy i noworodka znów pojawi się się neonatolog, który m.in.
osłucha dziecko, zmierzy mu tętno oraz poda pierwsze szczepionki i zastrzyk z witaminą K odpowiadającą za szczelność naczyń krwionośnych. Przez większość czasu noworodek śpi. Budzi się tylko wówczas, kiedy odczuwa głód lub dyskomfort związany z tym, że pieluszka została zabrudzona, ale także kiedy chce być blisko z mamą.