Opalenizna

Zdolność do „konsumowania” promieniowania UV, bo tak trzeba byłoby nazwać proces opalania się jest dość ciekawym zjawiskiem, które dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji. Jest to proces polegający na ściemnieniu barwy skóry wskutek ekspozycji na promieniowanie UV.

Do niedawna panował przesąd, że opalanie się prowadzi do pozytywnych skutków dla zdrowia, a słońce ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Przyjmowanie odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego faktycznie realizuje np.

nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3, ponieważ nasze ciała są zdolne do jej zsyntetyzowania na jej podstawie. Opalanie w momencie, kiedy pojawiły się solaria zaczęło być równie mocno krytykowane.

Spowodowane jest to tym, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować oparzenia słoneczne, co jednocześnie może powodować wystąpienie rumienia. Może to prowadzić do groźny chorób skórny, w tym do nowotworów.

Zdolność do „zmiany koloru skóry” pod wpływem czynnika jakim jest słońce jest dość osobliwą cechą naszego gatunku. Starajmy się jednak korzystać z niej rozsądnie.

http://optykpiekary16.pl/okulary-sundaysomewhere/