Spokojny sen ciężarnej

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Radość przeplata się często z obawami dotyczącymi opieki nad dzieckiem, kiedy już pojawi się na świecie. Wątpliwości dotyczą również tego, jak powinno się dbać o siebie podczas 9.

miesięcy, aby maleństwo było zdrowe i pełne sił. Przyszłe mamy starają się dbać o dietę, zwracają uwagę na jakość spożywanych produktów, część z nich uczęszcza na gimnastykę dla ciężarnych, a inne na zajęcia do szkoły rodzenia lub poddaje się licznym badaniom, unika szkodliwych substancji itd. Jednak mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że nawet pozycja jaką ciężarna przyjmuje podczas snu, może się przełożyć na zdrowie dziecka.

W kontekście snu wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy w odmiennym stanie nadal mogą spać na brzuchu, jak to miało miejsce zanim jeszcze zaszły w ciążę. W pierwszy trymestrze ciąży taka pozycja podczas snu nie jest zakazana. Na tym etapie płód jest jeszcze niewielki i chronią go dość grube ścianki macicy.

W kolejnych tygodniach ciąży spanie na brzuchu okazuje się coraz mniej komfortowe i tym bardziej niewskazane. Ciężarne, które zamierzają przespać jak najwięcej godzin zanim urodzi się dziecko, muszą liczyć się z tym, że pozycja jaką przybiorą podczas snu, będzie w głównej mierze zależeć od dziecka, jego wygody. Jeśli kobieta położy się nieodpowiedni dla płodu sposób, może liczyć na serię kopnięć ze strony dziecka.

Kiedy mama ułoży się w dogodny dla maleństwa sposób, również ona będzie mogła przespać spokojnie noc. Lekarze zalecają, aby ciężarne spały na boku i co ważne na lewym. Takie ułożenie ciała jest najbardziej korzystne dla dziecka.

Kiedy śpimy na lewym boku oddychanie jest łatwiejsze, a każdy wdech staje się głębszy i serce lepiej pracuje, gdyż układ krwionośny działa na optymalnym poziomie. W początkowym etapie ciąży spanie na boku może okazać się trudne, jednak po kilku nocach do takiej pozycji można przywyknąć. Aby podnieść komfort snu, można zakupić specjalną poduszkę dla ciężarnych swym kształtem przypominającą długi i gruby rulon, który można odpowiednio formować.

rehabilitaja czy fizjoterapia luboń to miasto wielu możliwości suplementy diety https://www.optimumbhp.pl/OBUWIE-ROBOCZE,c,295