Wzrost jest tak naturalnym elementem dojrzewania człowieka, że większość z nas – poza samymi rosnącymi nie zwraca na niego uwagi. Jest to jednak rzecz o wiele bardziej skomplikowana, a sam proces jest godny zainteresowania.

Wzrost rozumiany w sposób biologiczny trochę różni się od potocznego rozumienia tego terminu. Wzrost w biologii to proces, który jest przejawem życia organizmu polegający na pomnażaniu się komórek danego organizmu na skutek podziałów mitotycznych i może wiązać się ze wzrostem tych komórek.

Za prawidłowy wzrost człowieka odpowiada tzw. hormon wzrostu, który pobudza przyrost masy kostnej aż do okresu dojrzewania.

Hormon ten produkuje przysadka mózgowa. Zaburzenia prawidłowego rozwoju fizycznego u dzieci (gigantyzm) bardzo często wiąże się właśnie z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu – związanym najczęściej z występowaniem guza w jego okolicy.

Gigantyzm związany jest z wiekiem dziecięcym i polega na nadmiernej produkcji tkanek i zbyt szybkim wzrostem kości. Nadprodukcja hormonu przez przysadkę u dorosłych prowadzi do akromegalii.